גניבת זהות

גניבת זהות הינה עבירה פלילית, והיא יכולה להיות בעלת השלכות קשות מאוד על האדם אשר את הזהות שלו גנבו. אנשים אשר סבלו או סובלים מגניבת זהות יכולים לפתע לקבל זימונים למשטרה, להילקח לחקירות, לאבד כספים שנמשכים מחשבון הבנק ועוד מגוון רחב של בעיות נוספות אשר יכולות להפוך את חייו של האדם שזהותו נגנבה לסיוט של ממש.

מהי גניבת זהות?

אז מהי בכלל גניבת זהות? התשובה היא פשוטה – מדובר בהתחזות לאדם אחר, בין אם באופן מלא ובין אם באופן חלקי. ישנן גניבות זהות מורכבות מאוד אשר בהן גונב הזהות משתמש באופן מלא בזהותו של אדם אחר, בין אם זה אדם שנפטר ובין אם אדם שחי ולא יודע שיש אדם שמתחזה לו, וישנה גניבת זהות חלקית בה אדם משתמש בזהות של אדם אחר עבור פעולה ספציפית כמו בפניה אל הבנק ומשיכת כספים, שימוש בכרטיס האשראי של אדם אחר והצגת תעודת זהות גנובה או מזויפת או אפילו שימוש בשם של אדם אחר לביצוע פעולות פליליות, מתן צ'קים ללא כיסוי ועוד.

מה עושים במקרה שגנבו את הזהות שלי?

במקרים של גניבת זהות חשוב מאוד לפנות כמה שיותר מוקדם אל חוקר פרטי מקצועי בתחום. איש מקצוע אשר יוכל לאתר את גונב הזהות ולסייע לאדם אשר זהותו נגנבה להגן על עצמו ואפילו לתבוע את האשם בכך, גם במסגרת פלילית וגם בתביעה אזרחית על פי כל מקרה.

חשוב לוודא שהחוקר פועל תחת חסות משרד חקירות פעיל וברישיון משרד המשפטים לעסוק בתחום

איך אפשר להתגונן מפני גניבת זהות?

היום ישנן דרכים רבות לגנוב זהות של אדם, בין אם באמצעות רשת האינטרנט ובין אם תוך קבלת מידע מהאדם עצמו, ממסמכים שהוא משליך לפח ועוד. לכן:

  • אל תשמרו בארנק מסמכים אישיים שאתם לא באמת זקוקים להם יחד אתכם בכל מקום. כך במקרה של איבוד הארנק תוכלו לבטל כרטיסי אשראי / צ'קים ולעדכן את הרשויות על איבוד תעודת הזהות או רישיון הנהיגה, אך לא יהיו שם סיסמאות, מידע פרטי ואישי או כל דבר דומה שיהיה ניתן להשתמש בו לצורך גניבת זהות.
  • אל תשליכו לפח מסמכים אישיים. מסמכים המכילים את תעודת הזהות שלכם, מספרים חלקיים מכרטיס האשראי או כל פרט דומה יכולים להיות מקום התחלה מצויין לגונבי זהויות. מסמכים כאלו חשוב לגרוס לפני שמשליכים אל האשפה.
  • אימות דו שלבי – בכל מקום שמאפשר זאת, כמו החשבון שלכם ברשתות החברתיות, כתובת הדואר האלקטרוני שלכם ועוד, בצעו אימות דו שלבי אשר יקשה על פעולות פריצה לחשבון וישמור על המידע שלכם מוגן יותר.