שאלות ותשובות חוקרים פרטיים

אני חושדת כי בני בן ה 14 נפגש עם נוער שוליים שנחשב בעייתי מאוד בשכונה שלנו. הילד אמנם מכחיש אך אני לא רגועה. מותר על פי החוק לשלוח חוקר פרטי שיעקוב אחריו?

על פי החוק, כל עוד יש הסכמה של שני ההורים, מותר לעקוב אחרי קטין. בנוסף, חוקר פרטי יכול לבדוק את המחשב / הסלולארי שלו ולגלות את האמת בדרכים נוספות, אך אסור במהלך החקירה לצלם או לערב קטינים אחרים.

האם חוקר פרטי יכול לבצע האזנות סתר ללא הגבלה?

לחלוטין לא. קיימות הגבלות רבות בחוק בנוגע להאזנות סתר, וכל חוקר פרטי המעוניין לבצע זאת חייב לקבל צו מיוחד מבית המשפט המאשר לו לעשות זאת.

על פי החוק, האזנת סתר הינה האזנה לשיחה שאיש מהמשתתפים לא מודע לכך שמאזינים לו או מאשר זאת, ולכן במקרים רבים ניתן לבצע האזנות לשיחות המתקיימות במקומות ציבוריים.

האם מותר לחוקר פרטי בחקירה של בגידה לצלם תמונות בחדר המיטות ולהציג את התמונות הללו כראיה בבית המשפט?

לא. חוק הגנת הפרטיות אוסר על צילום תמונות במרחב הפרטי ומאפשר זאת רק במרחב הציבורי. חוקר פרטי אשר יעשה שימוש בתמונות כאלו בבית המשפט עובר על החוק וצפוי לאישומים פליליים.

אני מחפש חוקר פרטי ומעוניין לשלם רק על פי התוצאות של העבודה. ניתן למצוא חוקר פרטי שעובד בשיטה הזו?

התשובה היא שלילית באופן מוחלט. על פי החוק חוקר פרטי מחויב לחתום על חוזה מול הלקוח לפני תחילת העבודה ובו מוסכם תשלום גלובלי או תשלום על פי שעות עבודה, לא תשלום על פי תוצאות

בן משפחה שלי נעלם לפני מספר חודשים ונראה כי חקירת המשטרה לא נושאת פירות ואין שום קצה חוט. האם מותר לי במקביל גם להזמין חוקר פרטי לבצע את החקירה?

בעיקרון אין מגבלה חוקית לכך שיהיו שתי חקירות מקבילות, רק יש לשים לב שאין כל הפרעה לחקירת המשטרה, שכן לה יש גישה לשיטות בדיקה וחקירה שלא תמיד חוקר פרטי יכול להשתמש בהן על פי החוק.

מה יכול להשפיע על מחיר של חוקר פרטי?

ישנם גורמים רבים שיכולים להשפיע על הצעת המחיר שתקבלו. ביניהם:

  • החוקר עצמו: כמה ניסיון יש לו, המוניטין שלו, שיטות החקירה ועוד.
  • שיטת התשלום: האם מדובר בתשלום גלובלי או לפי שעת עבודה.
  • הציוד: האם נדרש ציוד חקירה מקצועי ויקר לצורך החקירה.
  • גבולות: האם החקירה מתקיימת בגבולות הארץ או שהיא דורשת יציאה לחו"ל.
  • סוג החקירה: האם מדובר בחקירה פשוטה או מורכבת? מה החקירה דורשת ה
  • מהחוקר?

כל אלו ועוד ישפיעו על המחיר הסופי שתקבלו ולכן הצעות המחיר חייבות להינתן באופן אישי לכל אחד.