חקירות מחשב בעידן המודרני

אם בעבר עבירות פליליות, רמאות וגניבות נעשו בעיקר על ידי פושעים מיוזעים מהעולם התחתון, הרי שכיום כל אחד יכול לפרוץ למחשבים, להעביר פרטים של כרטיסי אשראי ולהעביר הון לחשבונו. האקרים פורצים למערכות מחשבים ותקשורת על ימין ועל שמאל, ומנצלים את המצב בו כמעט כל פעולה מבוצעת בעזרת הסלולר, האינטרנט והמחשבים, כדי לבצע עבירות חמורות. חושבים שלכם זה לא יקרה? חשבו שנית. אם מערכות האבטחה המשוכללות ביותר בעולם, של גופים ממשלתיים ואף של נאס”א היו קורבן לפשיעה ממוחשבת, גם מחשבי החברה שלכם ואפילו הנייד האישי שאתם מחזיקים – עלול לחשוף אתכם לסכנה. כיצד ניתן למנוע את הבעיה ומה לעשות אם גיליתם שרימו אתכם או שאתם חושדים בכך שזה המצב – על כך במאמר שלפניכם.

חקירות אינטרנט ומחשב – בשביל מה זה טוב?

בראש ובראשונה, חשוב להבין שהמחשבים מהווים כיום אמצעי תקשורת ממש כמו טלפונים ואף יותר מכך. אם פעם היה נהוג להאזין לקו הטלפון, הרי שהיום חשוב לעקוב גם אחרי הדואר האלקטרוני, ולעתים קרובות אף חשוב יותר. הודעות הדואל יכולות לספק מידע רב ערך בכל חקירה, בין אם מדובר במקרי בגידות, מעילות של עובדים, בני זוג בהליכי גירושין שמנסים להעלים כספים או בכל מקרה אחר. מי שמפספס את ערוץ המידע האלקטרוני עלול לאבד אינפורמציה קריטית ושימושית, שיכולה בהחלט להיחשב כראייה קבילה מבחינה משפטית. זאת ועוד: אנשים שחוששים לשוחח בטלפון, שמא ישמעו אותם, במצבים כמו תיאום פגישה עם מאהב או דיווח אודות מידע מסווג לחברה מתחרה, עשויים בהחלט לשלוח מייל, הודעת וואטסאפ או ס.מ.ס בנושא.

מי עשוי להזדקק לחקירות מחשב?

המחשבים נהיו כיום חלק בלתי נפרד מחיי היומיום של כולם: בני נוער כפנסיונרים, עקרות בית כאנשי קריירה, מנהלים בכירים כאחרון העובדים. חשוב לדעת כי בארץ אחוז החדירה למחשבים ולאינטרנט גבוה מאוד. לפיכך, חקירות מחשב משמשות באיסוף מידע במקרי בגידות וגירושין, ממלאות תפקיד חשוב בחשיפות של הדלפת מידע וריגול עסקי ומסייעות באיתור חייבים. על אחת כמה וכמה חשיבותן של חקירות המחשב גוברת במקרים בהם אזרחים חפים מפשע הופכים קורבן לשיטות מרמה וגניבה באמצעות סוס טרויאני או פריצות למערכות מחשב. חמורים במיוחד המקרים בהם הורים מודאגים חושדים או אף מגלים שתמונות ילדיהם הגיעו, חלילה לידיהם של פדופילים וסוטי מין. אלו עלולים להפיץ אותם ברשת או אף לחתור לפיתויים של בני נוער להיפגש עימם, על מנת לבצע בהם את זממם.

כיצד מסייעות חקירות המחשב למי שנפל קורבן לתרמית ואף מונעות אותה
משרד חקירות פרטי איכותי, יכלול בין תחומי עיסוקו גם חקירות אינטרנט ומחשב, על מנת לייעל את המעקב אחר בני זוג החשודים בבגידה, לאתר חייבים המתחמקים מהחזר או כל חקירה אחרת, במגוון רחב של תחומים. בנוסף, חקירת מחשב איכותית מועילה הן להגנה, הרתעה ומניעה והן לגילוי והפללה של עבריינים המבצעים חדירות למערכות המחשבים בחברה, מטמינים סוס טרויאני, מעתיקים או מוחקים קבצים ואף גונבים כספים באמצעות שימוש בפרטים אישיים חסויים או מספריהם של כרטיסי אשראי.

לסיכום, לצערנו תחום עבירות המחשב הולך ומתפתח, ונהיה מתוחכם מיום ליום, במקביל לשכלול הטכנולוגי בחברה. במקביל לכך, בכל מקרי הסתרת הכספים, הבגידות, המעילות ושאר סוגי התרמיות, המחשבים לוקחים חלק מרכזי בתיאום והעברת מידע. אל תישארו חשופים לתרמיות האינטרנט, הקדימו תרופה למכה והיעזרו בשירותיו של משרד חקירות מקצועי, שיסייע לכם להוציא את האמת אל האור, ולהביא את מי שרימה אתכם על עונשו.