האזנות סתר

אם בעבר היה קשה מאוד לבצע האזנות סתר והיה צורך בציוד מיוחד ויקר כדי לבצע אותן, היום זה כבר הרבה יותר פשוט. בעידן המודרני והמתקדם בו אנו חיים, עידן בו כל אחד מחזיק טלפון סלולרי ומכשירים אלקטרוניים שניתן לפרוץ אליהם בקלות, האזנות סתר הפכו להיות הרבה יותר שכיחות.

לאחרונה פורסמו נתונים המצביעים על כך שמשטרת ישראל לבדה מבצעת מעל ל 1250 האזנות סתר מדי שנה, וביחס לאוכלוסיה – מדובר במספר גדול מאוד.

כמובן, רוב ההאזנות מבוצעות במטרה לקבלת מודיעין לצורך המלחמה בטרור, אך לא רק. בתי המשפט מאשרים האזנות סתר עבור מקרים נוספים על פי הצורך. אך לא רק גורמי החוק מבצעים האזנות סתר, אלא גם אנשים פרטיים רבים.

מה אומר החוק בעניין? איך להתמודד עם הנושא? במאמר זה תמצאו את כל המידע.

מה אומר החוק?

חוק האזנות הסתר בישראל, 1979, קובע כי ההגדרה להאזנת סתר הינה האזנה לשיחה ללא הסכמה של אף אחד מכלל המשתתפים באותה שיחה. לכן, על פי החוק, אם אתם מאזינים לשיחה שאתם לא חלק ממנה וללא הסכמה של מי מהמשתתפים בה – אתם עוברים על החוק ומסתכנים בעבירת מאסר של עד 5 שנים.

איך מבצעים האזנות סתר פרטיות באופן חוקי?

אם אתם משתתפים בשיחה, על פי החוק מותר לכם להקליט אותה, מה שמאפשר לכם להקליט הודאה באשמה, התחייבות או כל אמירה אחרת ואף להציגה בבית המשפט על פי הצורך.

חוקר פרטי אשר מבקש לבצע האזנות סתר צריך לפרט בדיוק היכן יתקין את מכשירי ההאזנה, לאיזה צורך, כמה זמן ועוד פרטים שכולם יופיעו בצו. בנוסף, חוקר פרטי יכול להאזין לשיחות המתקיימות במקום ציבורי ולהשתמש בהן מאוחר יותר.

חשוב להדגיש – גם אם קיים צו להאזנת סתר, חל איסור להאזין לשיחות פרטיות שאינן קשורות לחקירה. אם במהלך ההאזנה החוקר נתקל בשיחות כאלו עליו לעצור את ההאזנה ולא להכניס את ההקלטה אל חומרי החקירה שלו.

איך אפשר לגלות ציוד האזנה?

לא מעט אנשים היום משתמשים בחוקרים פרטיים לא בכדי להתקין ציוד האזנה, אלא עבור הצורך ההפוך – לגלות ציוד האזנת סתר שנשתל בסביבתם, אם זה בבית, ברכב, על הטלפון הנייד, במשרד או בכל מקום אחר.

בעידן הטכנולוגי המתקדם בו אנו חיים היום ציוד האזנה יכול להיות בכל מקום – החל ממכשיר המחובר לקו הטלפון הביתי ועד המצית שקיבלתם מתנה משכן חדש ולא מוכר. לכן אם אתם חוששים שמאזינים לכם, הדבר הנכון יהיה לפנות אל חוקר פרטי שיגלה את האמת עבורכם.

האם חייבים חוקר פרטי לכל האזנת סתר?

בהחלט כן. ללא חוקר עם צו מבית המשפט כל האזנה שתבצעו תהפוך לעבירה על החוק, גם אם יש לכם את הסיבות המוצדקות ביותר לביצוע אותה ההאזנה.