בדיקת פוליגרף

בדיקות פוליגרף – הדרך הבטוחה להוציא את האמת אל האור

רובנו מכירים את “מכשיר האמת”, הפוליגרף, מדיווחים בתקשורת אודות חשודים בפשע שעוברים בדיקה כחלק מהליך פלילי, לבדיקת אמיתות גרסתם. אולם, מכשיר הפוליגרף כבר מזמן אינו משרת רק בין כותלי בית המשפט. כיום, משמשות בדיקות פוליגרף ככלי עזר יעיל ומהימן למגוון רחב של מטרות. קראו במאמר שלפניכם הכל על מכשיר הפוליגרף, באלו מקרים מועיל לעשות בו שימוש, כיצד נערכת הבדיקה הלכה למעשה ואיך מוודאים שהתוצאות שיתקבלו יהיו אמינות.

בשביל מה צריך פוליגרף

אם בעבר שימשו מכשירי הפוליגרף בעיקר בהליכים פליליים, הרי שכיום מנהלים רבים משתמשים בהן כדי לברר את מידת אמינותם של מועמדים לעבודה, או להבדיל, על מנת לחקור מקרי הדלפת מסמכים ומעילה בכספים. בחלק מהחברות אף משכלים להנהיג חקירות פוליגרף תקופתיות לכל העובדים, על מנת להרתיע ולמנוע התנהגות בלתי כשרה. בנוסף, חברות ביטוח נעזרות לעתים קרובות בבדיקות הפוליגרף לבדיקת מהימנות דרישות הפיצוי של מבוטחיהן. מנגד מבוטחים שמעוניינים לזרז את הליכי הטיפול בתביעתם, מזמינים אותן באופן יזום, על מנת להוכיח את אמיתותן. ישנם אף בני זוג שחפצים לעמוד על מידת נאמנותם ההדדית, ומקבלים מהפוליגרף מענה חד משמעי וברור, ולצדם גם מקרים בהם הבדיקה הנוגעת לענייני האישות מוזמנת על ידי עורכי דין כחלק מהליך גירושין.

איך אפשר לוודא שתוצאות הבדיקה מהימנות?

החוק מתנה את השימוש במכשיר הפוליגרף בהסכמתו של הנבדק. עצם ההסכמה מראש, מונעת חלק מהלחץ שעלול להתלוות לבדיקה, ולהטות את תוצאותיה. אמצעי נוסף שננקט על מנת להפחית למינימום את רמת הלחץ של הנבדק, הנו קבלת רשימת השאלות מספר ימים לפני ביצוע הבדיקה. כך ניתן לוודא שהנבדק לא יילחץ ויופתע מהשאלות, ולדעת כי תגובותיו הפיזיולוגיות הנמדדות על ידי המכשיר, נוגעות רק לתוכן תשובותיו. בנוסף לכך, חשוב גם להקפיד על כיול נכון של מכשיר הפוליגרף, ביצוע מקצועי של הבדיקה וניתוח נכון של הממצאים. לכן, חיוני שמי שמפעיל את המכשיר ועורך את הבדיקה, יהיה חוקר בעל הידע והניסיון הדרושים על מנת להפעיל ולהשתמש נכונה בסוג זה של טכנולוגיה.

בדיקת הפוליגרף – הלכה למעשה

בדיקת פוליגרף נפתחת תמיד בשיחה מקדימה של החוקר עם הנבדק, הכוללת דיון בנושא הבדיקה, הסברים לגבי אופן ביצועה, ותשאול אודות מצבו הרפואי. כחלק משיחה זו, בודק החוקר את התאמתו של הנבדק, מבחינה בריאותית , לבדיקה, מקשיב לגרסתו בנושא הנדון ומקבל את הסכמתו להיבדק. לאחר מכן, מחבר החוקר את הנבדק לחיישני הפוליגרף, הכוללים ערוצי נשימה, הולכה חשמלית של העור ולחץ דם, ומנחה אותו להימנע מתזוזות, שעלולות להטות את ממצאי הבדיקה. לפני תחילת הבדיקה עצמה, עורך החוקר כיול מדוקדק של המכשיר, ומוודא את תקינותו ואת מיקומם הנכון של החיישנים. בהמשך, נערכת הבדיקה עצמה, אשר כוללת סדרת שאלות כלליות שאינן קשורות לנושא הנדון, וכמובן שאלות ספציפיות לעניין הנחקר. סדרת השאלות והתשובות עליהן, נערכות במשך שלוש פעמים ברציפות, על מנת לוודא כי הממצאים עקביים. לאחר מכן, מנתק החוקר את הנבדק מהחיישנים, כשניתוח תוצאותיהם מתבצע לאחר סיום הבדיקה, וללא נוכחות הנבדק. התוצאות מועברות למזמין בדו”ח מפורט ומקצועי, החתום על ידי החוקר.

לסיכום, אם אתם רוצים להוציא את האמת לאור ולנתב את צעדיכם על קרקע בטוחה, חשוב שתדעו שיש אמצעי מהימן אשר יכול לעמוד לשירותכם. בדיקות פוליגרף יכולות לתת לכם את המענה החד משמעי הנחוץ לכם. אל תהססו! פנו עוד היום למשרד חקירות מקצועי, המעניק שירותי בדיקות פוליגרף, ותוכלו לדעת בהקדם איפה אתם עומדים.