השלכות משפטיות של בגידה – כל מה שחשוב לדעת

אין ספק כי בגידה בחיי הנישואין היא קשה מאוד, גם מבחינה רגשית – במיוחד של הצד הנבגד, וגם מבחינה משפטית. לבגידה יש השלכות משפטיות רבות על הליך הגירושין, וחשוב להכיר אותם, תחילה יש להבין שבכדי שבית המשפט יכיר בבגידה על בן הזוג הנבגד לספק הוכחות חותכות לכך שהייתה בגידה ולהשיגם באופן חוקי , ראיות חוקיות הם כאלו שנאספו ע"י חוקר פרטי מוסמך.

השלכות על זכויות רכושיות

בניגוד למה שרבים חושבים – לבגידה אין השלכות על הזכויות הרכושיות של הצד הבוגד, אלא אם כן יש הסכם ממון או הסכם טרום – נישואין אשר גורס אחרת (כמו למשל, אישה שחתמה על הסכם ממון בו מוצהר כי במקרה של גירושין היא לא זכאית לחלוקת רכוש, אלא אם כן הבעל בגד ואז הסכם הממון מבוטל).

גבר נבגד

יחד עם זאת, יש כמה דברים חשובים שיש לדעת בנושא זה:

  • בבית הדין לדיני משפחה הוכח כמה וכמה פעמים במקרים בהם נוצרו חובות לבני הזוג כתוצאה מהבגידה של אחד מהצדדים – החובות הללו אינם חובות משותפים והם חלים על הצד הבוגד בלבד.
  • בבית הדין הרבני, אם בעל מוכיח כי האישה בגדה בו, היא יכולה לאבד את כתובתה וכן יכולות להיפגע זכויות רכושיות שלה בהתאם לדין העברי.

השלכות על משמורת

גם בנושא המשמורת, אין חשיבות לנושא בגידה. קביעת ההורה המשמורן מבוצעת מתוך מונח מנחה יחיד – טובת הילד. למרות שבבתי הדין הרבניים בגידה של אישה מקבלת יחס קשה מאוד, עדיין קביעת הורה משמורן היא על פי טובת הילד בלבד. מה שכן, במידה וכתוצאה מהבגידה היחס של הצד הבוגד כלפי הילדים משתנה או שהוא אינו יכול להעניק להם את טובתם המלאה, תהיה התייחסות לכך בקביעת המשמורת.

השלכות על מזונות אישה

באופן כללי, אישה אשר אינה עובדת תהיה זכאית לקבל מבעלה מזונות אישה, ולא רק מזונות עבור הילדים, אך אישה שבגדה מאבדת את הזכות לכך כל עוד הבעל הוכיח באופן ברור את הבגידה.

השלכות על הכתובה

אישה שבגדה מאבדת באופן מיידי את כתובתה, כמובן – נדרשות הוכחות חד משמעיות לאותה בגידה על מנת שהיא תאבד את הזכות הזו.

השלכות על הגירושין

מהבחינה הזו – בגידה של אישה קשה יותר מבגידה של בעל. אם בעל מוכיח באמצעות חוקר פרטי בגידות כי אישתו בגדה בו, הוא יכול להגיש תביעת גירושין ולהשלים את ההליך גם אם היא לא מסכימה לו. היום יש נשים אשר מעוניינות להשלים את תהליך הגירושין במהירות ולכן מודות בבגידה, גם אם לא היתה, כדי לתת עילה חותכת לגירושין ולקצר תהליכים לניסיונות שלום בית מצד הרבנות.

השלכות על נישואין עתידיים

גם כאן – עבור האישה בגידה היא חמורה יותר. אישה שבגדה בבעלה לא תוכל להינשא לאדם עימו בגדה בעתיד על פי חוקי היהדות. כאשר יש הוכחת בגידה שמו של האדם אשר בעל את האישה נרשם ברבנות והיא לא תוכל לפתוח תיק נישואין או להינשא לאותו אדם בעתיד בשום פנים ואופן. עבור הבעל לא חל האיסור הזה.